Bergmann-Bayard: En Büyük Savaşların Tanığı

Bergmann-Bayard: En Büyük Savaşların Tanığı

12 Haziran 2024
0 Yorumlar

BergmannBayard, Belçika’da lisans altında üretilen Alman tasarımı yarı otomatik bir tabancaydı.

Bergmann Bayard
Bergmann Bayard

————————————

Tasarım

Bergmann Mars

Bergmann Mars 1901’de üretildi ve bu nispeten güçlü 9×23mm Bergmann mermisiyle doğrudan askeri pazara yönelik ilk Bergmann tasarımıydı. Tabanca birçok ordunun ilgisini çekti ve Mauser C96MannlicherBrowning ve Luger tabancalarıyla rekabette birkaç denemeye konu oldu.

Bergmann Mars
Bergmann Mars – 9×23 Bergmann

——————————–

Model 1903

Bergmann Mars İspanyol Ordusu tarafından 1905 yılında Pistola Bergmann de 9 mm. modelo 1903 adıyla kabul edildi. 3.000 tabanca için İspanyol siparişini tamamlayacak bir Alman üretici bulamayan Theodor Bergmann, siparişi tamamlayan Belçikalı üretici Anciens Etablissements Pieper‘e (ticari marka olarak “Bayard”ı kullanan) yöneldi. Bir takım değişiklikler yapılarak Bergmann Bayard 1908 (Pieper-Bayard 1908 ile karıştırılmamalıdır) olarak ortaya çıkan Bergmann Mars İspanya’da Pistola Bergmann de 9 mm. modelo 1908 olarak biliniyordu. 1908’de kabul edilmesine rağmen yaklaşık 3.000 silahın teslimatı iki yıl sonrasına kadar tamamlanmadı. Bu arada, Campo-Giro gibi diğer üreticiler 9 mm Bergmann-Bayard mermisini benimsemişti ve İspanyol hafif makineli tüfeklerde, karabinalarda ve tabancalarda uzun süredir kullanılması nedeniyle bu mermi yaygın olarak 9 mm Largo olarak anıldı.

Bergmann Bayard
Bergmann Bayard

——————————–

Model 1910 ve Model 1910/21

Bergmann–Bayard model 1910 Danimarka ordusu tarafından kabul edildi. Başlangıçta Danimarka Ordusuna toplam 4.840 M1910 Bergmann Bayard teslim edildi. Tabanca, 1914’e kadar Belçika’da üretildi ve ardından I. Dünya Savaşı sırasında üretim durduruldu ve bir daha bu ülkede devam etmedi. Bergmann–Bayard daha sonra 1922’den 1935’e kadar Danimarka’da üretildi.

Orijinal tasarımda, geliştirilmiş bir çıkarıcı ve cıvata; yaylı bir mandal yerine yan plakayı tutan bir vida; ve arka kayışın tüm uzunluğunu gövdeye kadar uzatan yeni bir kavrama tasarımı gibi birkaç değişiklik yapıldı. Orijinal kabzeler bakelite benzer kareli bir plastik malzeme olan Trolit’ten yapılmıştı. Ancak kırılmaya ve eğilmeye eğilimliydi ve yeni 1910/21 modellerinin çoğu kareli ahşap kabzelerle donatılmıştı.

Kopenhag’da 2.200’den fazla Danimarka Bergmann–Bayard tabancası üretildi. Ayrıca, AEP tarafından Danimarka ordusuna teslim edilen savaş öncesi M1910’ların çoğu yeni özelliklere uyacak şekilde dönüştürüldü. Bunlar, namlu uzantısının sol tarafında “Societe Anonyme Anciens Establissments Pieper” ve “M1910/21” olarak yeniden damgalandı. Son Danimarka 1910/21 modelleri 1935’te üretildi ve bunlar 1946’da Browning Hi-Power ile değiştirilene kadar Danimarka ordusu için standart olarak kaldılar.

Bergmann Bayard
Bergmann Bayard

—————————

Danimarka 9 mm Bergmann M1910/21 tabancası, sol görünüm
Danimarka 9 mm Bergmann M1910/21 tabancası, sağ görünüm
Danimarka 9 mm Bergmann M1910/21 askeri kılıflı tabanca

Diğer varyantlar

Alman kuvvetleri işgal altındaki AEP fabrikasından 1.000-2.000 arasında modifiye edilmiş Model 1910 tabanca aldı. Karşılaştırmalı olarak bakılırsa bunlar çok nadirdir ve ayırt edici ahşap kabzeleri vardır ve işaretleri değiştirilmiştir. Ancak mekanik olarak aynı görünümdedirler.

Yunanistan da 1913 yılında bu tabancayı benimsemiştir (Model 1910). Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın savaşının çıkması nedeniyle Yunanistan’a herhangi bir teslimatın yapılmadığı düşünülmektedir.

.45 ACP‘deki Bergmann-Bayard tabancaları 1907’de ABD ordusunun denemelerine sunuldu ancak başarısız oldu.

 

——————————- 

———————————–

——————————-

———————————-

———————————-

———————————-

——————————–

———————————–

———————————-

——————————————- 

———————————–

————————————-

———————————-

————————————

———————————–

————————————-

———————————-

————————————-

———————————-

———————————

———————————-

——————————–

———————————-

———————————

————————————

———————————–

————————————

—————————————-

 

Derleyen: Fatih Serkan AZİZATA

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Editörün Notu

Fatih Serkan Azizata
Blog Editorü

Silah haberleri ve ansiklopedik bilgi başlıklı blogumuz için gerekli bilgileri ve haberleri internet ağlarından, silah içerikli basılı yayımlardan, haber ajanslarından ve ulusal ve uluslararası televizyon kanallarından temin etmekteyiz. Haberlerin ve bilgilerin güncellik ve doğruluğu en önemli yayım politikamızdır. Silah Borsası blogunda yayımlanan bir haberin ya da bilginin doğru ya da güncel olmadığını düşünüyorsanız lütfen ilgili sayfa sonunda yer alan yorum kısmına ya da bilgi@silahborsasi.com adresine görüşlerinizi bildiriniz.

Yarı Otomatik Tabanca Nedir?

Yarı Otomatik Tabanca Nedir?

Silah Borsası
2 Temmuz 2024
Yarı otomatik tabanca  (kendi kendini yükleyen tabanca, otomatik tabanca veya otomatik yüklemeli tabanca olarak da adlandırılır), her atıştan sonra otomatik olarak fişekleri dışarı...
Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. Silah Borsası.