Glock Efsanesinin Doğuşu ve Gelişimi

Glock Efsanesinin Doğuşu ve Gelişimi

15 Mayıs 2024
0 Yorumlar

Glock, polimer gövdeli, kısa geri tepmeli, vurucu ateşlemeli ve kilitli bir yarı otomatik tabanca markasıdır. Orijinal menşei Avusturya’dır. Güvenilirlik ve güvenlik testlerinde en iyi performansı gösterdikten sonra 1982 yılında Avusturya’da asker ve polis hizmetine girmiştir.

Glock tabancaları üretilmeye başladıktan kısa bir süre sonra 48 ülkedeki ulusal silahlı kuvvetlere, güvenlik teşkilatlarına ve polis kuvvetlerine tedarik edilmiştir. Glock’lar aynı zamanda hem gizli hem de açık taşımada, eğlence amaçlı ve yarışma amaçlı atışlarda ve ev ve meşru müdafaa için siviller arasında en popüler ateşli silahlardandır.

Şirketin kurucusu ve baş mühendisi Gaston Glock’un (1929–2023), ilk tabancası Glock 17’nin prototipi hazırlanırken ateşli silah tasarımı veya üretimi konusunda hiçbir deneyimi yoktu. Glock’un gelişmiş sentetik polimerler konusunda geniş deneyimi vardı ve bu deneyim, şirketin ticari olarak başarılı ilk polimer çerçeveli tabanca serisini tasarlamasında etkili oldu. Glock, ateşli silah endüstrisine metal tabanca parçaları için korozyon önleyici bir yüzey işlemi olarak ferritik nitrokarbürlemeyi tanıttı.

1980 yılında Avusturya Silahlı Kuvvetleri, II. Dünya Savaşı döneminden kalma Walther P38 tabancalarının yerini alacak yeni, modern bir görev tabancası için ihale açacağını duyurdu. Avusturya Federal Savunma Bakanlığı, yeni nesil hizmet tabancası için, kendiliğinden yüklemeli olması gereklilikleri de dahil olmak üzere 17 kriterden oluşan bir liste oluşturdu; buna göre istenilen tabanca NATO standardı olan 9×19 mm Parabellum mermisini ateşlemeli; şarjörlerin yüklenmesi için herhangi bir yardıma ihtiyaç gerekmemeli; şok, çarpma ve 2 m (6 ft 7 inç) yükseklikten çelik bir plakaya düşme sonucu kazara boşalmaya karşı emniyetli olmalıydı. Bundan başka 15.000 mermi standart mühimmat ateşlendikten sonra tabancanın aşınma açısından kontrol edilmesi gerekiyordu. Tabanca daha sonra 5.000 bar (500 MPa; 73.000 psi) üreten bir aşırı basınç test mermisini ateşlemek için kullanılacaktı. 9 mm NATO için normal maksimum çalışma basıncı (Pmax) 2.520 bar’dır (252 MPa; 36.500) psi).

Glock, Avusturya Ordusu’nun planlanan tedarikinden haberdar oldu ve 1982’de, bir savaş tabancasında en çok arzu edilen özellikleri tanımlamak üzere asker, polis ve sivil spor atıcılık çevrelerinden, Avrupa’nın önde gelen tabanca uzmanlarından oluşan bir ekip oluşturdu. Üç ay içinde Glock, önceki tabanca tasarımlarındaki kanıtlanmış mekanizmaları ve özellikleri birleştiren çalışan bir prototip geliştirdi. Ayrıca plan, sentetik malzemelerden ve modern üretim teknolojilerinden kapsamlı bir şekilde yararlanmaktı ve bu da Glock 17’nin uygun maliyetli bir aday haline gelmesine yol açtı.

Glock 17’nin birkaç örneği (Tabancanın adı, şirket tarafından alınan 17. patent olduğu için bu şekilde adlandırılmıştır.) 1982 başlarında yukarıda ifade edilen değerlendirme denemelerine sunuldu ve Glock tüm kapsamlı dayanıklılık ve kötü kullanım testlerini geçtikten sonra yarışmayı kazanan marka olarak ortaya çıktı. Avusturya Silah ve Savunma Teknolojileri Ajansı eski Başkanı Friedrich Dechant’a göre Glock P80, performans, kullanım, şarj kapasitesi ve fiyat açısından diğer tabancalardan açıkça üstündü. Tabanca, 1982 yılında Pistole 80 (P80) adıyla Avusturya ordusu ve kolluk kuvvetlerinin hizmetine sunuldu ve ilk sipariş 25.000 silahtı. Glock 17, diğer beş yerleşik üreticinin sekiz farklı tabancasından daha iyi performans gösterdi. Alman Heckler & Koch P7M8, P7M13 ve P9S’yi teklif etti; İsviçre Sig Sauer P220 ve P226 modellerini teklif etti; İtalya Beretta 92SB-F modelini sundu. Belçikalı Herstal, Browning Hi-Power’ın güncellenmiş bir versiyonunu önerdi ve Avusturyalı Steyr Mannlicher, Büyük Britanya ile rekabete girdi.

Avusturya’daki denemelerin sonuçları, Batı Avrupa’da ve yurt dışında, özellikle de M1911’in bir alternatifini seçmeye yönelik benzer bir çabanın 1970’lerin sonlarından bu yana devam ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ilgi dalgası yarattı. 1983’ün sonlarında, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Glock tabancasını araştırdı ve resmi olmayan değerlendirme için Glock 17’den dört örnek aldı. Daha sonra Glock, XM9 Kişisel Savunma Tabanca Denemelerine katılmaya davet edildi. Ancak bazı şartname gereklerinin yerine getirilemesi nedeniyle Glock bu denemelere katılamadı.

1985 yılında, 1983’ten 1985’e kadar Norveç ve İsveç’in ortak denemelerinin ardından Glock 17, Norveç’te P80 olarak ve 1988’de İsveç’te Pistol 88 olarak hizmete kabul edildi ve burada önceki tüm NATO dayanıklılık standartlarını geçti. Sonuç olarak Glock 17, NATO tarafından sınıflandırılan standart bir tabanca haline geldi ve NATO Stok Numarası (1005-25-133-6775) verildi. 1992 yılına gelindiğinde, 250.000’i yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 45’ten fazla ülkede yaklaşık 350.000 tabanca satılmıştı.
2013’ten itibaren İngiliz Silahlı Kuvvetleri, Hi-Power’ın ağırlığı ve dış güvenliğiyle ilgili endişeler nedeniyle Browning Hi-Power tabancasını Glock 17 Gen 4 ile değiştirmeye başladı. İngilizler, Beretta Px4 Storm, FN FNP, Heckler & Koch P30, Sig Sauer P226, Smith & Wesson M&P ve Steyr M9A1 yerine Glock 17 Gen 4’ü tercih etti. Fransız Silahlı Kuvvetleri (FAF), 2020 yılında MAC Mle 1950’yi ve daha az bir ölçüde PAMAS G1 tabancalarını, FAF için özel olarak üretilmiş Glock 17 Gen 5 modelleriyle değiştirmeye başladı. Fransızlar, HS2000 ve CZ P-10 teklifleri yerine Glock 17 Gen 5’i tercih etti.

Glock’un Gelişimi

Glock, üretim tarihi boyunca temel tasarımını birkaç kez güncellemiştir.

Birinci Nesil Glocklar (Gen1) 1982-1988

Birinci nesil (Gen 1) Glock tabancalar en belirgin özellik olarak daha pürüzsüz, çakıl taşlı kavramaları ve parmak oluğu olmayan alt gövdeleriyle tanınır. Gen 1 gövde deseni ve tasarımı, Glock tarafından 1982’den 1988’e kadar kullanılmıştır. ABD’ye ithal edilen ilk Glock 17’ler, sürgüye, namluya ve polimer gövdenin alt tarafına yerleştirilen küçük bir metal plakaya alfa-nümerik (iki harfli bir ön ek ve ardından üç sayı) damgalanarak serileştirildi. ABD’ye ithal edilen ilk belgelenen Glock 17’ler (seri numarasına göre) Ocak 1986’da AF000 serisindendi ve ardından AH000, AK000 ve AL000 geldi. Bu ilk Glock (Gen 1) tabancaları (seri numarası ön eki AF’den AM’ye kadar) ayrıca daha küçük bir genel çapa ve daha ince delik duvarlarına sahip olan ve daha sonra “kalem namlu” olarak bilinen bir namluyla üretildi. Bu ilk Glock 17 “kalem namlulu” tabancalar, Glock koleksiyoncuları tarafından nadir görülen ve son derece arzu edilen bir ürün olarak görülür. Namlular daha sonra daha kalın iç duvarlarla yeniden tasarlandı ve üretim, Glock tabancalarının tasarımını geliştirmeye devam etti.

Glock Gen1 box

Glock Gen1 İlk Kutu

Birinci nesil Glock’ların çoğu plastik kutularda sevk edildi ve satıldı. En eski Glock kutularında, tabancayla birlikte 17 adet 9 mm’lik merminin saklanmasına izin veren mühimmat saklama bölmeleri vardı. Bu kutu tasarımı daha sonra Glock tarafından BATF ithalat gereksinimlerini karşılayacak şekilde değiştirildi ve mühimmat depolama bölmeleri kaldırıldı.

Glock 17 Gen1

Glock 17 Gen1

 

İkinci Nesil Glocklar (Gen2) 1988-1998

İkinci nesil Glock’ların ayırıcı özelliği, kabzenin arka ve önünde ve tetik korumasının önünde yer alan tırtıklardır. “İkinci nesil” Glock 17 tabancalarına yapılan orta yaş yükseltmesi, esasında neredeyse sadece bu değişikliklerden ibaretti. 1988’de tanıtılan bu versiyonlara gayri resmi olarak “ikinci nesil” modeller dendi. 1991 yılında, entegre bir geri tepme yayı düzeneği, orijinal iki parçalı geri tepme yayı, önceki tüp tasarımının yerini aldı. Şarjör biraz değiştirildi; taban plakası değiştirildi ve takipçi yayı tabanına bir direnç eki yerleştirildi.

Glock 17 Gen2

Glock 17 Gen2

 

Üçüncü Nesil Glocklar (Gen3) 1998-2010

Tetiğin üzerine ekstra bir çapraz pim, parmak olukları, yüklü hazne göstergesi olarak hizmet veren yeniden şekillendirilmiş bir çıkarıcı ve bir aksesuar rayı eklenmesiyle tanımlanan “üçüncü nesil” Glock 17C, 1998’de üretildi. Çerçevenin her iki yanına başparmak dayanakları ve kabze/tutamak önüne parmak olukları eklendi. Bu yükseltmelere sahip Glock tabancalara gayri resmi olarak (erken) “üçüncü nesil” modeller denir. Daha sonraki üçüncü nesil modeller ayrıca yüklü hazne göstergesi olarak hizmet veren yeniden değiştirilmiş bir çıkarıcıya sahipti ve kilitleme bloğu tarafından uygulanan iğne itme kuvvetlerinin dağıtımına yardımcı olmak için ekstra bir çapraz pimin eklenmesiyle birlikte kilitleme bloğu genişletildi. Bu çapraz pim, kilitleme bloğu pimi olarak bilinir ve tetik piminin üzerinde bulunur.

Üçüncü nesil modellerin polimer gövdeleri siyah, düz koyu toprak veya zeytin yeşili olabilir. Bunun yanı sıra, ateş etmeyen maket tabancalar (“P” modelleri) ve tetikleri sıfırlama özelliğine sahip ateş etmeyen maket tabancalar (“R” modelleri) parlak kırmızı bir gövdeye sahiptir ve Simunition’a uyarlanmış tatbikat tabancaları (“T” modelleri) parlak mavi bir gövdeye sahiptir.

2009 yılında Glock 22 RTF2 (Kaba Dokulu Gövde 2) (.40 S&W’ye bölmeli) piyasaya sürüldü. Bu tabanca, kabze çevresinde yeni bir kareli dokuya ve sürgü kenarlarının arkasında yeni fistolu (balık solungacı şeklinde) tırtıllara sahipti (sağdaki). 17, 31, 32, 23, 21 ve 19 da dahil olmak üzere mevcut modellerin çoğu RTF2 sürümünde kullanıma sunuldu. Bunlardan bazılarında balık solungaçları yoktu.

Glock 17 Gen3 RTF2

Glock 17 Gen3 / RTF2

 

Dördüncü Nesil Glocklar (Gen4) 2010-2017

Büyütülmüş ve ters çevrilebilir şarjör çıkartma düğmesi, değiştirilmiş kaba dokulu kabze kavrama kontrolü, değiştirilebilir sırt parçası ve kapak üstüne işlenen “Gen4″ yazısıyla tanımlanan “dördüncü nesil” Glock 17.

2010 SHOT Show’da Glock, artık Glock tarafından resmi şekilde “Gen4″ olarak adlandırılan “dördüncü nesil”i sundu. Ergonomi ve geri tepme yayı düzeneğine odaklanan güncellemeler bu neslin belirgin özellikleriydi. Duyurulan ilk iki dördüncü nesil model, sırasıyla 9×19 mm Parabellum ve .40 S&W mermi hazneli ve tam boyutlu Glock 17 ve Glock 22 idi. Tabancalar, değiştirilmiş kaba dokulu bir gövde, kavrama ekosesi ve farklı boyutlarda değiştirilebilir sırt parçalarıyla sergilendi. Dördüncü nesil tabancaları tanımlamak için kapaktaki model numarasının yanındaki alana “Gen4” işareti eklendi.

Glock 17 Gen4

Glock 17 Gen4

Dördüncü nesil Glock tabancaların temel kabze boyutu önceki tasarıma göre biraz daha küçüktür. Bu seride tetik mesafesini 2 mm (0,079 inç) veya 4 mm (0,16 inç) artıracak bir kabze arka bandı tasarlanmıştır. Küçük, orta ve büyük seçenekleri olan bu arka bandın orta boyutu takılı olduğunda tabanca üçüncü nesil tabancalarla aynı tetik mesafesine sahiptir. Diğerleriyle ise tetik mesafesi düşürülür ya da artırılabilir. Şarjör serbest bırakma mandalları büyütülmüştür ve sol elle kullanım için ters çevrilebilir hale getirilmiştir. Değiştirilebilir şarjör çıkarma özelliğini kullanmak için dördüncü nesil Glock şarjörlerinde şarjör gövdesinin her iki yanında çentikler bulunur. Kullanıcı şarjör çıkarma düğmesini solak bir kullanıcı tarafından çalıştırılacak şekilde hareket ettirirse, şarjörlerin önceki versiyonları Gen4 tabancalara kilitlenmeyecektir. Gen4 şarjörlerinin ise eski modellerde çalışmasını engelleyecek bir durum yoktur.

Mekanik olarak dördüncü nesil Glock tabancalar, hissedilen geri tepmeyi azaltmaya ve tabancanın kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için ikili geri tepme yayı düzeneğiyle donatılmıştır. Glock 26 ve Glock 30 gibi daha önceki yarı kompakt Glock modelleri, bu modellerin dördüncü nesil versiyonlarına taşınan ikili geri tepme yayı düzeneğini zaten kullanıyordu. Bu seride sürgü ve namlu yatağı yeniden boyutlandırılmış ve polimer gövdenin ön kısmı, ikili geri tepme yayı düzeneğine uyum sağlamak üzere genişletilmiştir. Tetik mekanizması muhafazası da daha küçük boyutlu kavrama alanına sığacak şekilde değiştirilmiştir.

Dördüncü nesil Glock tabancaların piyasaya sürülmesi, Temmuz 2010’da Glock 17 ve Glock 22’nin küçültülmüş boyutlu kompakt versiyonları olan Glock 19 ve Glock 23’ün perakende satışa sunulmasıyla devam etmiştir. 2010’un sonlarında Glock, Glock 26 ve Glock 27 “alt kompakt” varyantlarıyla dördüncü nesil modellerin tanıtımına devam etmiştir.

Ocak 2013’te, 4. Jenerasyon Glock 20 ve diğer dördüncü nesil Glock modelleri de dahil olmak üzere, 2013 SHOT Show’da daha birçok dördüncü nesil Glock tabanca ticari olarak tanıtıldı.

Eylül 2011’de Glock, 22 Temmuz 2011’den önce satılan dördüncü nesil tabancalarının (“alt kompakt” Glock 26 ve Glock 27 modelleri hariç) geri tepme yayı tertibatlarını gönüllü olarak değiştirmeyi teklif ettiği bir geri tepme yayı değişim programını duyurdu. Şirket; “ürünlerimizin GLOCK’un sıkı standartlarına uygun performans göstermesini sağlamak için” beyanıyla, hiçbir ücret ödenmeden geri tepme yayalarının değiştirileceğini bildirdi.

Gen1 Gen2 Gen3 Gen4 Gen5 arrow yay

 

Beşinci Nesil Glocklar (Gen5) 2017—

Glock, Ağustos 2017’de “beşinci nesil” tabancalarını sundu. Revizyonlar ergonomiye ve güvenilirliği artırmaya odaklanmıştı. Beşinci nesil Glock tabancaların pek çok parçası önceki nesillerle değiştirilemez hale geldi. Duyurulan iki beşinci nesil model, 9×19 mm Parabellum Glock 17 ve Glock 19’du. Beşinci nesil modellerde göze çarpan bazı değişiklikler arasında namlu ve kızak için DLC yüzey kaplaması, revize edilmiş poligonal tüfek tarzına sahip bir namlu (Glock tarafından “Glock Nişancı Namlusu” olarak adlandırılır) ve daha derin bir girintili namlu tacı yer alır. Kabzedaki parmak oyuklarının çıkarılması, genişletilmiş bir şarjör yuvası ve kabzenin ön alt kısmına yarım ay şeklinde bir kesiğin yeniden yerleştirilmesi diğer bazı değişikliklerdir. Üçüncü nesilde tanıtılan tetik piminin üzerinde bulunan kilitleme blok pimi çıkarılmıştır. Pek çok dahili parça daha az dikkat çekici bir şekilde revize edilmiştir. Beşinci nesil tabancaları tanımlamak için kapakta model numarasının yanındaki alana “Gen 5” yazısı işlenmiştir. “Gen 5” FS modellerinde üst kapağa, ek bir çekme kertiği eklenmiştir. Şarjörler ayrıca beşinci nesil modeller için de yeniden revize edilmiştir. Beşinci nesil şarjörlerde şarjör taban plakaları, manuel destekli çıkarma için kavrama sağlamak üzere öne doğru çıkıntılı bir dudağa sahiptir ve gerdel daha kolay görsel tanımlama için turuncu renktedir.

Glock 19 Gen5

Glock 19 Gen5 “FS”

 

Tasarım Ayrıntıları

Glock 17, Hi-Power tabancadan uyarlanmış, değiştirilmiş Browning kilit sistemini kullanan, kısa geri tepmeli, kilitli yarı otomatik bir tabancadır. Geri tepme darbesi sırasında namlu, mermi namluyu terk edene ve fişek yatağı basıncı güvenli bir seviyeye düşene kadar başlangıçta sürgüyle birlikte yaklaşık 3 mm (0,12 inç) kilitlenerek geriye doğru hareket eder. Namlu tabanındaki rampalı çıkıntı uzantısı daha sonra gövdeye entegre edilmiş konik bir kilitleme bloğu ile etkileşime girerek namluyu aşağı doğru zorlar ve sürgüden kilidini açar. Bu hareket namlunun hareketini sonlandırırken sürgü geri tepme altında devam ederek kullanılmış fişek kovanını çıkarıp fırlatır. Sürgünün kesintisiz geriye hareketi ve karşı geri tepme döngüsü Browning sisteminin karakteristik özelliğidir.

Glock’un gövdesi ve diğer birkaç bileşeni, Gaston Glock tarafından icat edilen ve Polimer 2 adı verilen yüksek mukavemetli naylon bazlı bir polimerden yapılmıştır. Bu plastik, daha fazla dayanıklılık sağlamak üzere özel olarak formüle edilmiştir ve karbon çeliğinden ve çoğu çelik alaşımından daha dayanıklıdır. Polimer 2, geleneksel çelik/alaşım gövdelerin eğilip kırılgan hale gelebileceği şoklara, yakıcı sıvılara ve aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Enjeksiyonla kalıplanmış gövde, kızak için dört adet sertleştirilmiş çelik kılavuz rayı içerir: ikisi gövdenin arkasında ve kalan ikisi, tetik koruyucunun üstünde ve önündedir. Tetik koruyucunun kendisi ön tarafta kare şeklindedir. Kabze kısmı 109°’lik bir açıdadır ve yanlar, ön ve arkada kaydırmaz kertikleri bulunur. Gövde, namlunun 45°’lik alt çıkıntısına bağlanan bir kilitleme bloğunu barındırır. Tetiği ve sürgü mandalını tutan çelik bir eksen pim gövdede yer alır. Tetik manivelası, bir polimer pim vasıtasıyla gövdeye tutturulur.

Polimer yapısından dolayı, başlangıçta Glock tabancalarının havaalanı X-ışını makineleri tarafından görülemeyeceği ve bu sayede ABD’ye yasa dışı olarak ithal edilmelerinin kolaylaşacağı yönünde korkular vardı. Gerçekte silahın ağırlığının %84’ü çelikten oluşuyor ve Polimer 2, X-ışını makineleri tarafından görülebiliyor. Efsanenin yaygınlaşmasının, Glock’un icat edilmesinden birkaç yıl sonra vizyona giren Zor Ölüm 2’deki efsaneyi sürdüren bir sahneyle bağlantılı olduğuna inanılıyor. 1988’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Tespit Edilemeyen Ateşli Silahlar Yasası kabul edildi ve metal dedektöründen fark edilmeden geçebilecek her türlü silahın üretimi veya ithalatı yasaklandı.

Glock’un dikdörtgen hatlı kapağı, CNC makineleri kullanılarak mühimmat sınıfı bir çelikten ve tek bir bloktan frezelenmiştir. Namlu ve kızak, Tenifer adı verilen özel bir nitrürleme işlemiyle işlem görmeden önce iki sertleştirme işleminden geçer. Tenifer işlemi 500°C (932°F) nitrat banyosunda uygulanır. Tenifer kaplamanın kalınlığı 0,04 ila 0,05 mm (0,0016 ila 0,0020 inç) arasındadır ve aşınma ve korozyona karşı olağanüstü dirençle karakterize edilir; metale nüfuz eder ve işlenmiş parçalar, yüzeyin altında belirli bir derinliğe kadar bile benzer özelliklere sahiptir.

Tenifer işlemi, 64 Rockwell C sertlik derecesine ve tuzlu su korozyonuna karşı %99 dirence (paslanmaz çelik özelliklerini karşılayan veya aşan) sahip, mat gri renkli, parlamayan bir yüzey üretir; bu da Glock’u özellikle bu ekipmanı taşıyan kişiler için uygun hale getirir. Klorüre karşı oldukça dirençli kaplama, tabancanın terlemenin etkilerine daha iyi dayanabilmesini sağladığı için tabanca uzun süreler korunur. Tenifer işlemini kullanan Glock çelik parçalar, Teflon, mavileştirme, sert krom kaplama veya fosfatlar dahil olmak üzere diğer yüzey işlemlerine sahip benzer tabanca parçalarında korozyona karşı daha dayanıklıdır. 2010 yılında Glock, tuz banyosunda nitrürleme Tenifer işleminden tam olarak açıklanmayan bir gaz nitrürleme işlemine geçti. Nitrürleme işlemi uygulandıktan sonra siyah Parkerize dekoratif yüzey kaplaması uygulanır. Dekoratif yüzey kaplaması aşınsa bile, altta yatan nitrürleme işlemi bu parçaları koruyacak şekilde kalacaktır.

Dördüncü nesil Glock 17, 34 parçadan oluşur. Bakım için tabanca beş ana gruba ayrılır: namlu, kapak, gövde, şarjör ve geri tepme yayı tertibatı. Ateşli silah, NATO standardı 9 × 19 mm Parabellum tabanca mermisi için tasarlanmıştır, ancak tam metal ceketli veya ceketli içi boş uçlu mermilerle yüksek güçlü (artırılmış basınç) +P mühimmat da kullanabilir.

Dövülmüş namlu, sağa doğru bükülmüş, dişi tipte çokgen bir yive sahiptir. Merminin stabilizasyonu, elmaslar ve oluklar kullanılarak geleneksel yiv açma yoluyla değil, daha ziyade altı veya sekiz birbirine bağlı dairesel olmayan bölümden oluşan bir dizi çokgen profil aracılığıyla yapılır (yalnızca .45 ACP ve .45 GAP sekizgen çokgen yivlere sahiptir). Namlunun iç kısmındaki her bir girintili bölüm, geleneksel bir namludaki oyuğa eşdeğerdir. Böylece namlunun içi keskin bir şekilde ortaya çıkarılmış yarıklar yerine düzgün çelik yaylardan (oval oyuklardan) oluşur.

Glock tabancalarının daha yeni serileri; Gen5, G42/43, Glock Nişancılık Namlusu veya GMB ile donatılmıştır. Eski namlularda, kanıt amaçlı kullanım için yeterince yüksek güvenilirliğe sahip belirli bir namludan gelen bir merminin tanımlanması biraz zor olsa da, yeni GMB namluları farklı şekilde tasarlanmıştır. Stephen Christen ve Hans Rudolf Jordi tarafından Şubat 2019’da Forensic Science International tarafından yayınlanan bir çalışma, yeni GMB namlularının ateşlenen mermi üzerinde daha tanımlanabilir benzersiz işaretler bıraktığını gösteriyor. Bu işaretler, önceki tabanca namlusu işaretlerine göre daha kolay tanımlanıyordu ve bir merminin belirli bir namluya güvenilir bir şekilde bağlanması için yeterliydi. Çalışmada bir karşılaştırma mikroskobu ve bir ABIS (Evofinder) kullanılmıştır.Glock gen series

 

Emniyet Sistemi

Glock tabancaları, geleneksel bir açma-kapama emniyet koluna sahip değildir; Glock’un bu özelliği özellikle polis teşkilatlarına bir avantaj olarak pazarlanmaktadır. Çünkü kullanıcı, emniyeti açmak zahmetine girmeden hemen ateş edebilmektedir. Bunun yerine Glock tabancaları, kazara ateşlenmeyi önlemek için üç bağımsız güvenlik mekanizmasıyla tasarlanmıştır. Glock tarafından “Güvenli Eylem” olarak adlandırılan sistem, harici bir entegre tetik emniyeti ve iki otomatik dahili emniyetten oluşur: ateşleme iğnesi emniyeti ve düşme emniyeti. Harici güvenlik, tetikte bulunan küçük bir iç koldur. Kola basıldığında tetik çubuğu ve metal levha konektörü etkinleştirilir. Ateşleme iğnesi emniyeti, emniyetli durumdayken ateşleme iğnesi kanalını bloke eden (ateşleme iğnesini uzunlamasına ekseninde devre dışı bırakan) sertleştirilmiş çelik bir iğnedir. Sadece tetiğe basıldığında ateşleme iğnesini serbest bırakmak için yukarı doğru itilir ve tetik çubuğunun geriye doğru hareketi ile emniyet yukarı itilir. Düşme emniyeti, tetik çubuğunu yalnızca tetiğe doğrudan geriye doğru basınç uygulandığında serbest bırakılan bir rampada yönlendirir. Tetiğe basıldığında üç emniyet mekanizması birbiri ardına otomatik olarak devreden çıkar, tetik bırakıldığında ise otomatik olarak yeniden devreye girer.

2003 yılında Glock, Glock Güvenlik Kilidi adı verilen Dahili Kilitleme Sistemi (ILS) güvenlik özelliğini duyurdu. ILS, tabanca kabzasının arkasında bulunan, manuel olarak etkinleştirilen bir kilittir. Tasarımı silindiriktir ve Glock’a göre her anahtar benzersizdir. Kilit etkinleştirildiğinde, tutma yerinin arkasından bir çıkıntının çıkmasına neden olur ve kilidin devrede olup olmadığına dair hem görsel hem de dokunsal bir gösterge sağlar. ILS etkinleştirildiğinde, Glock’u ateşlenemez hale getirir ve aynı zamanda sökülmesini de imkansız hale getirir. ILS devre dışı bırakıldığında, Glock tabancasına başka bir güvenlik mekanizması eklemez. ILS çoğu Glock tabancasında bir seçenek olarak mevcuttur. Glock tabancaları ILS’ye uyacak şekilde sonradan donatılamaz. Kilit Avusturya’da fabrikada üretilmeli ve özel sipariş olarak gönderilmelidir.

Glock anahtar

 

Şarjör

Bir Glock şarjörünün arka kısımdaki numaralı delikler, şarjörde kaç adet fişek bulunduğunu görsel olarak gösterir. Glock 17, 17 mermi kapasiteli (isteğe bağlı taban plakasıyla 19’a kadar genişletilebilir) kademeli sütunlu veya çift sıra şarjörlerden ya da isteğe bağlı 24 veya 33 mermili yüksek kapasiteli şarjörlerden beslenir. Şarjör kapasitesini 10 mermi ile sınırlayan şarjörler de sunulmaktadır. Şarjörler çelikten yapılmıştır ve plastikle kaplanmıştır. Çelik bir yay plastik bir gerdeli iter. Son fişek de ateşlendikten sonra sürgü, sürgü durdurucusuna takılı kalır. Sürgü durdurma serbest bırakma kolu, gövdenin sol tarafında, doğrudan sürgünün altında bulunur ve sağ elini kullanan atıcının başparmağıyla idare edilebilir.

Glock şarjörleri aynı kalibreli modeller arasında değiştirilebilir; bu, kompakt veya yarı kompakt bir tabancanın, aynı mermi için hazneye yerleştirilmiş daha büyük tabancalar için tasarlanmış şarjörleri kabul edeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, kompakt ve yarı kompakt modeller için tasarlanan şarjörler, sürgü ve şarjör çıkışına ulaşacak kadar uzun olmadıkları için daha büyük tabancalarda çalışmayacaktır. Örneğin, alt kompakt Glock 26, hem tam boyutlu Glock 17’den hem de kompakt Glock 19’dan şarjörleri kabul eder, ancak Glock 17, daha küçük Glock 19 veya Glock 26’dan şarjörleri kabul edemez. Glock 36’nın şarjörleri, Glock 42, Glock 43 ve Glock 44’ün hepsi benzersizdir; başka bir modele ait şarjörleri kullanamazlar ve kendi şarjörlerini başka modellerde kullandıramazlar.

Glock Şarjörler

 

Nişangah Sistemi

1985 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen ilk Glock tabancaları olan”Birinci nesil” Glock 17’nin standart nişan düzeni BATF ithalat puanları gerekliliğini karşılayamadığı için tabancaların 1986 yılında ithal edilmesine ve ticari olarak satılmasına olanak tanıyan bir ayarlanabilir nişangah geliştirildi. Bu birinci nesil ayarlanabilir nişangah bir kızaktan geçiyordu ve kırılmaya karşı hassastı. Daha sonraki modellerde bile, arpacık kılıfın sürtünmesinden dolayı kolayca şekilsiz hale gelebiliyor ve bu da metal nişangahların veya trityum aydınlatmalı gece nişangahlarının değiştirilmesine yol açıyordu.

Glock gez arpacık

 

Aksesuarlar

Fabrikadan temin edilebilen Glock tabanca aksesuarları, beyaz taktik ışık ve isteğe bağlı görünür lazer görüş özelliğine sahip, ön raya monte edilmiş bir dizi “Glock taktik ışıkları” gibi taktiksel aydınlatma için çeşitli cihazları içerir. Kızılötesi gece görüş cihazıyla kullanılmak üzere tasarlanmış, görünmez bir kızılötesi ışık ve lazer görüşü kullanan taktik ışığın alternatif bir versiyonu mevcuttur. Bir diğer aydınlatma aksesuarı ise şarjörün alt kısmına el feneri takmak için kullanılan adaptördür.
Çeşitli konfigürasyonlarda polimer kılıflar ve bunlara uygun şarjör keseleri mevcuttur. Ek olarak Glock, isteğe bağlı tetikleyiciler, geri tepme yayları, kaydırma durdurucuları, şarjör serbest bırakma kolları ve denizciler için yaylı kapları da üretir. Deniz yaylı kapları, tabancanın suya batırıldıktan hemen sonra ateşlenmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sıvıların etraflarından akmasına ve kaçmasına izin veren ek açıklıklara sahiptirler ve ateşleme iğnesi düzeneği kanalına su girdiğinde daha fazla güvenilirlik sunarlar.

Standart şarjörlerin kapasitesini iki tur artıran şarjör taban plakaları (veya +2 ​​taban plakaları), 9×19 mm Parabellum, .45 GAP, .40 S&W, .357 SIG ve .380 ACP hazneli modeller için mevcuttur. Standart ayarlanamayan polimer nişangaha ek olarak Glock tarafından üç alternatif nişangah hattı sunulmaktadır. Bunlar, çelik, ayarlanabilir ve kendinden aydınlatmalı trityum gece arka nişangahları ile fabrika çeliği ve kendinden aydınlatmalı trityum kontrast işaretçi ön nişangahlardan oluşur.

Glock 17, birçok varyantla birlikte tabanca dönüştürme kitlerini kabul edebilir; buna bir örnek, FAB-Defense KPOS Scout’tur. Bir diğeri ise Flux Defense Brace’dir.

Glock otomatik aparatı, ateşli silahın kızağını bastırarak tam otomatik ateşe izin veren satış sonrası bir aksesuardır. Uygun lisans olmadan Amerika Birleşik Devletleri’nde ve başka birçok ülkede (Türkiye dahil) yasa dışıdırlar.

Glock, 1991 yılında sınırlı sayıda ve hatıra amaçlı Glock’lar üretmeye başlamıştır. Glock daha sonra ticari dönüm noktalarını kutlamak ve ABD satışlarının 20, 25 ve 30. yılı onuruna bir dizi yıldönümü modeli üretmiştir. Ek olarak, birçok kolluk kuvvetinin, verilen görev silahlarının üzerine departmanın adı, logosu veya rozetleri kazınmıştır.

Görev silahı

 

Varyantlar

Glock 17’nin piyasaya sürülmesinin ardından çok sayıda varyant ve versiyon da sunulmuştur. Kalibre, gövde ve kapak/kızak uzunluğu bakımından farklılık gösteren varyantlar, son harf ekine sahip birkaç model (Glock 17L, 19X, 30S ve 43X) hariç, farklı model numaralarıyla tanımlanır.

 

Mermi Çaplarına Göre Glocklar

9 × 19 mm Parabellum

Glock 17: Glock 17, 1982’de piyasaya sürülen, standart şarjör kapasitesi 17 mermi olan orijinal 9×19 mm Parabellum modelidir. Yeni sivil üretimin ilk örnekleri yapım yılı nedeniyle Glock 82 olarak işaretlenmişti. Ancak sonradan bu numaranın kullanılmamasına karar verildi ve sivil modellerin model numaralarını 17’den başlatmak ve sayısal olarak oradan devam etmek kararı alındı. Glock ayrıca 19 mermi kapasitesi sağlamak için daha uzun bir “+2” taban plakası içeren standart şarjörün bir versiyonunu da sundu. Ayrıca tabancaların şarjör kapasitesini kısıtlayan pazarlar için standart şarjörün 10 mermili bir versiyonu da oluşturuldu. Bundan sonra Glock, Glock 17 için genişletilmiş 24 mermilik bir şarjör sundu.

Glock 17 Gen5

Glock 17 – 9mm

Glock 17L: 1988’de tanıtılan 17L, daha uzun bir kızağa ve uzatılmış namluya sahiptir. Başlangıçta Glock 17L’nin namlunun üst kısmında üç deliği ve kızakta buna karşılık gelen bir yuva vardı; ancak daha sonraki üretim tabancalarda namludaki delikler yoktur. Glock 17L sınırlı miktarlarda üretilmektedir.

Glock 17L

Glock 17L – 9mm

Glock 17C: 1996’da piyasaya sürülen 17C, geri tepmeyi azaltmak için namluda ve kapakta kesilmiş yuvalar içerir. Diğer birçok Glock tabancası artık bu seçenekle birlikte geliyor ve hepsinin adında “C” son eki var.

Glock 17C

Glock 17C -9mm

Glock 17MB: 17MB, iki elle kullanılabilen şarjör yakalama özelliğine sahip bir versiyondur. Bu model, diğer MB çeşitleriyle birlikte, ters çevrilebilir şarjör mandalına sahip dördüncü nesil modellerin piyasaya sürülmesiyle artık mevcut değildir.

Glock 17M: 2016 yılında tanıtılan 17M, FBI’ın yeni bir tam boyutlu 9 mm tabanca talebine yanıt olarak üretilmiştir. Generation 4 modelinden farklılıkları arasında parmak oluklarının olmaması, her iki elle kullanılabilen sürgü kilidi, yuvarlatılmış sürgü burun profili, yeni şarjör taban plakalarıyla genişletilmiş şarjör yuvası ve metal bileşenler üzerinde daha sert bir kaplama yer alır. 2017 yılı itibarıyla Federal Soruşturma Bürosu, Güney Carolina Otoyol Devriyesi ve Ontario Eyalet Polisi bu tabancayı standart olarak benimsemiştir.

Glock 17m

Glock 17M – 9mm

Glock P80: 2020’de tanıtılan P80, Amerika Birleşik Devletleri ateşli silah distribütörü Lipsey’s tarafından özel bir hatıra Glock modeli olan Pistole 80’i oluşturmak üzere görevlendirildi. P80, 9 × 19 mm’lik, orijinal Glock 17 Gen 1 tipi tabancasına bir geri dönüş niteliğindedir.

Glock P80

Glock P80 – 9mm

Glock 18: Glock 18, Avusturya terörle mücadele birimi EKO Cobra’nın isteği üzerine ve Glock bileşenlerini yüksek zorlanma koşulları altında dahili olarak test etmenin bir yolu olarak geliştirilen, Glock 17’nin bir çeşididir. İlk olarak 1986 yılında üretilen bu makineli tabanca sınıfı ateşli silahta, sürgünün sol arka tarafının tırtıklı kısmına monte edilmiş, manivela tipi bir ateş kontrol dairesel seçici anahtarı bulunur. Seçme kolu alt konumdayken, tabanca 1.100-1.400 RPM (dakikada mermi) döngüsel hızda tam otomatik olarak ateşlenir ve seçme kolu üst konumdayken tabanca yarı otomatik olarak ateşlenir. Ateşli silah tipik olarak genişletilmiş 33 mermi kapasiteli şarjörle kullanılır ve omuz dipçiği ile veya dipçik olmadan ateşlenebilir. Ancak 10, 17, 19 veya 24 mermi mevcut kapasiteleriyle Glock 17’nin diğer şarjörleri de kullanılabilir. Diğer tüm tabancalardan farklı olarak yalnızca askeriye, kolluk kuvvetleri ve devlet kuruluşlarına sunulmaktadır.

Glock 18

Glock 18 – 9mm

Glock 18C: Geri tepmeyi dengeleyici delikler ön ve arka olmak üzere iki adettir. Ön kesim, namlunun üst kısmının yaklaşık yarısına kadar devam eder. Arkadaki kesim, öndeki kesimden daha dardır. Tam otomatik modda atış hızı dakikada 1.100-1.200 mermi civarındadır. Diğer özelliklerin çoğu Glock 17’ye eşdeğerdir. Ancak Glock 18’in sürgü, gövde ve belirli ateş kontrol parçaları diğer Glock modelleriyle değiştirilemez.

Glock 18C

Glock 18C – 9mm

Glock 19: Glock 19, üretici tarafından “Kompakt” olarak adlandırılan, fiilen küçültülmüş boyutlu bir Glock 17’dir. İlk olarak 1988’de öncelikle asker ve kolluk kuvvetleri için üretilmiştir. Glock 19’un namlusu ve kabzesi/tutamağı, Glock 17’den yaklaşık 12 mm (0,5 inç) daha kısadır ve standart 15 mermi kapasiteli bir şarjör kullanır. Bu şarjörün 10’luk versiyonu da tabancaların şarjör kapasitesini kısıtlayan pazarlar için yapılmıştır. Ve “+2” taban plakası standart şarjörü daha uzun 17 mermilik bir şarjöre dönüştürebilir. Tabanca ayrıca Glock 17 ve Glock 18 için tasarlanan tüm şarjörlerle uyumludur ve fabrikada 17, 19, 24 ve 33 şarjör kapasitesi sağlanır. Kısa geri tepmenin operasyonel güvenilirliğini korumak için sistemde kızağın kütlesi, türetildiği Glock 17 ile aynıdır. Kapak, gövde, namlu, kilitleme bloğu, geri tepme yayı, kılavuz çubuk ve kayar kilit yayı haricinde diğer tüm bileşenler 17 ve 19 modelleri arasında değiştirilebilir. Glock 19 Gen 4 MOS (Modüler Optik Sistem) aynı zamanda Özel Harekat Kuvvetleri tarafından MK27 MOD 2 olarak da kullanılmıştır.

Glock 19 Gen5

Glock 19 – 9mm

Glock 19X: 19X, Glock’un Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri için XM17 Modüler Tabanca Sistemi yarışmasına girişinin sivil versiyonudur. Normal Glock siyah rengi yerine kum renginde Glock 17 benzeri bir renge sahiptir. Gövde, şarjörde bir kordon halkası ve bir ön dudak içerir; bu, şarjörleri eldivenlerle değiştirmeyi kolaylaştırmak içindir. Ancak bu, yeni Gen 5 17 yuvarlak şarjörlerin Glock 19X’te kullanılamayacağı anlamına gelir. Çünkü ön dudak, şarjörü bloke edecektir. G19X, 4. Nesil ve öncesi için herhangi bir fabrika G17 şarjörünü kullanabilir. Kullanamadığı yalnızca Gen 5 17 ve 19 yuvarlak şarjörleridir. 19X, standart olarak gece nişangah takımı ile birlikte gelir ve tümü kum renginde bir adet 17 mermili şarjör ve iki adet 19 mermili şarjör içerir. Glock 19X, Glock’un en çok satan tabancalarından biridir ve 19X’in ilk piyasaya sürülmesinden sonraki 6 ay içinde 100.000’den fazla satılmıştır.

Glock 19x

Glock 19X – 9mm

Glock 19M: 2016 yılında tanıtılan 19M, FBI’ın yeni bir kompakt 9 mm tabanca talebine yanıt olarak üretilmiştir. Generation 4 modelinden farklılıkları arasında parmak oluklarının çıkarılması, her iki elle kullanılabilen sürgü durdurucusu, yuvarlatılmış sürgü burnu profili, yeni şarjör taban plakalarıyla genişletilmiş şarjör yuvası ve metal bileşenler üzerinde daha sert bir kaplama yer alır. ABD Deniz Piyadeleri, M007 olarak adlandırılan Glock 19M’yi CID (Ceza Soruşturma Bölümü) ve Marine One personeline teslim etmiştir.

Glock 19m

Glock 19M – 9mm

Glock 19 Kanada: Kanada’da Kısıtlı Sınıf ateşli silahlar için sınır 105 mm namludur. Dolayısıyla 102 mm namlusu nedeniyle standart Glock 19 yasal olamayacak kadar kısadır. 2017’den başlayarak, Kanada’da 106 mm’lik namlusu ve kapaktaki Glock yazısının sağ tarafında Kanada ülkesini temsilen, ayırt edici olarak lazerle oyulmuş bir içi boş akçaağaç yaprağı bulunan “Glock 19 Kanada” üretilmiştir.

Glock 19 kanada

Glock 19 Kanada – 9mm

Glock 26: Glock 26, gizli taşıma için tasarlanmış 9 × 19 mm’lik bir “yarı kompakt” varyanttır ve esas olarak sivil pazar için 1995 yılında piyasaya sürülmüştür. Aynı zamanda ABD ordusu tarafından da satın alınmış ve MK 26 olarak belirlenmiştir. Glock 19’a kıyasla daha küçük bir gövdeye, yalnızca iki parmağı destekleyen bir kabzeye, daha kısa bir namluya ve sürgüye ve standart 10 mermi kapasiteli çift sıralı bir şarjöre sahiptir. +2 uzantılı fabrika şarjörü 12 mermi kapasitesi sağlar. Ek olarak Glock 26, Glock 17, Glock 18 ve Glock 19’un fabrika şarjörlerini kullanabilir ve taban plakaları 15, 17, 19, 24, 26, 31 ve 33 mermi kapasitesi sağlayacak şekilde değiştirilebilir. Basit bir “kısaltılmış” Glock 19’un ötesinde, alt kompakt Glock 26’nın tasarımı, gövdenin, kilitleme bloğunun ve çift geri tepme yayına sahip yay tertibatının kapsamlı bir şekilde yeniden işlenmesini gerektirmiştir. MOS seçenekleri mevcuttur ancak şu ana kadar Glock evrensel ray sunulmamıştır.

ABD Gümrük ve Sınır Koruması (CBP) için Glock 26: Bu Glock, CBP için olağan Gen 5 Glock 26’dan daha uzun bir tutuşa sahip genişletilmiş bir şarjör yuvası içeren 5. Nesil bir Glock’tur. Düzdür ve Glock 25 Gen 5 veya G19X gibi hiçbir çıkıntısı yoktur. Ayrıca 11 mermilik daha uzun bir şarjör ile sunulur.

Glock 26

Glock 26 – 9mm

Glock 34: Glock 34, Glock 17’nin yarışma versiyonudur. Önceki Glock 17L’ye benzer. Ancak birçok onaylı aksiyon tabanca sporu etkinliğinin maksimum boyut gereksinimlerini karşılamak için biraz daha kısa sürgü ve namluya sahiptir. 1998 yılında geliştirilip üretilmiştir ve Glock 17 ile karşılaştırıldığında 21 mm (0,8 inç) daha uzun namlu ve sürgüye sahiptir. Uzatılmış bir şarjör çıkarma kolu, uzatılmış kaydırma durdurma kolu, 20 N (4,5 lbf) tetik çekişi ve ayarlanabilir geze sahiptir. Sürgünün ön tarafları kare yerine eğimlidir. Ayrıca, sürgünün üst kısmı ve iç kısmının bazı kısımları frezelenerek üst kısımda göze çarpan bir delik oluşturularak, tabancanın daha iyi dengelenmesi ve sürgünün genel ağırlığının azaltılması için ön uç namlu ağırlığının azaltılması amacıyla tasarlanmıştır. Glock 34, Glock 17’nin kabul edebileceği herhangi bir şarjörü kabul edebilir.

Glock 34

Glock 34 – 9mm

Glock 43: Glock 43, ultra kompakt bir kızak ve çerçeveye sahip olan alt kompakt Glock 26’nın “ince” bir versiyonudur. Glock 43, standart altı mermi kapasitesine sahip ve modele özgü olan, tek sıra 9×19 mm Parabellum şarjörüyle üretilen ilk Glock tabancasıdır. Diğer yarı kompakt Glock tabancalardan farklı olarak Glock 43, tek sıralı şarjör tasarımı nedeniyle daha büyük akrabalarının fabrika şarjörlerini kullanamaz. Ayrıca 4. nesil Glock’larda mümkün olduğu gibi arka plaka tutma yerinin çıkarılmasına da izin vermez. Şarjörü Glock 43X’ten daha incedir ve Glock 43, Glock 43X için şarjörleri kabul edemez.

Glock 43

Glock 43 – 9mm

Glock 43X: 43X, 10 mermilik artırılmış şarjör kapasitesi için daha uzun ve daha kalın bir tutuşa sahip olması dışında 43’e benzer. Glock 43X’in tutuşu 48 ile karşılaştırılabilir. Glock 43X şarjörleri Glock 43’e sığmaz veya tam tersi. 43X’te ayrıca ön kızak tırtılları, yerleşik uzatılmış kunduz kuyruğu, ters çevrilebilir şarjör mandalı (Gen 5 modellerine benzer) ve iki tonlu kaplama (beyaz/siyah) bulunur. AB’de 43X bir rayla birlikte gelir. En az üç satış sonrası kaynak, Glock 43X ve Glock 48 için 15’li, gömme montajlı şarjör üretmektedir; bu, Glock 43X ve Glock 48’in, daha dar bir tabancada Glock 19’un standart kapasitesiyle eşleşmesini sağlar.

Glock 43x

Glock 43X – 9mm

Glock 45: Glock 19X’e benzeyen Glock 45, polis kullanımına yönelik Gen5 özelliklerini içerir. Glock 45 gövdesi Glock 17, kapağı Glock 19 boyutlarına sahiptir ve kapakta ön çekme kertikleri yer almaktadır. Glock 19X’ten farklı olarak Glock 45, genişletilmiş bir şarjör yuvasına sahiptir ve Gen 5 şarjörlerini barındırabilir. Çünkü 19X’ten farklı olarak Glock 45, Gen 5 şarjörünün uzatılmış taban plakasını bloke eden ön dudağa sahip değildir. Glock 45 aynı zamanda 19X’te tutma yerinin arkasında bulunan kordon halkasını da siler ve 19X’teki standart gece nişangah takımı yerine standart olarak plastik nişangahlarla birlikte gelir.

Glock 45

Glock 45 – 9mm

Glock 46: Glock 46, Glock 19 gibi “kompakt” bir versiyondur. Bu model, döner namlulu kilit sistemine sahiptir. Almanya’daki eyalet ve federal düzeydeki kolluk kuvvetleri göz önünde bulundurularak, hizmet tabancası için teklif verme seçeneği olarak tasarlanmıştı. Farklı kilit sistemi, bu silahın tetiğe basmaya gerek kalmadan ve fakat yatakta mermi olmadan sökülmesini mümkün kılar. Ayrıca, geliştirilmiş düşme güvenliği de bir zorunluluktur; model, servis tabancalarına ilişkin Alman teknik kılavuzundaki (Technische Richtlinie “Pistole”) spesifikasyonlara uygundur. Saksonya-Anhalt polisi, üç rakip arasından Glock 46 TR’yi seçmiştir ve bu Glock, ekibin eski görev silahı olan Sig Sauer P225 modelinin yerine geçmiştir. Saksonya-Anhalt eyaleti, Glock tarafından üretilen bir tabancayı standart tabanca olarak kendi gücüne dahil eden ilk eyalettir.

Glock 46

Glock 46 – 9mm

Glock 47: Glock 47, Glock 17’nin Glock 19 ile tam parça uyumluluğuna sahip, sürgü ve namludan tasarruf sağlayan bir versiyonunu isteyen ABD Gümrük ve Sınır Koruması için yaratılmış tam boyutlu bir tabancadır. Bu, G47 kızağının ve namlusunun, G19’a göre daha uzun bir kayma, namlu ve görüş yarıçapı (Glock 49’a eşdeğer) sağlamak için bir G19 gövdesi üzerine yerleştirilebileceği ve G19 kızağı ve namlusunun da bir G47 gövdesi üzerine yerleştirilebileceği anlamına gelir. G47’nin geri tepme yayı düzeneği G19 ile aynıdır. G47 ayrıca MOS kesimleri ve Gen 5 genişletilmiş taban plakasına sahip şarjörlerle birlikte gelir. Kısacası G47 ve G19 Gen5/MOS/MOD1/FS her iki tabanca arasında modülerliğe sahiptir. Bildirildiğine göre ABD Gizli Servisi de bu modeli kullanıyor. G47 Gen 5 MOS artık kamuoyunun kullanımına da sunulmuştur.

Glock 47

Glock 47 – 9mm

Glock 48: Glock 48, alt kompakt Glock 43 ve 43X’e benzer “ince” bir versiyondur. Glock 48’in tüm bileşenleri, daha uzun olan kızak ve namlu dışında Glock 43X ile aynıdır. G48’de 4,17 inç uzunluğunda bir namlu, ön çekme tırtılları, dahili uzatılmış kunduz kuyruğu, ters çevrilebilir şarjör mandalı (Gen 5 modellerine benzer) ve iki kaplama tonu bulunur (beyaz / siyah). Standart şarjör kapasitesi 10’dur. AB’de Glock, Glock 48 ve 43X’i raylı olarak sunuyor. En az üç satış sonrası kaynak, Glock 43X ve Glock 48 için 15’li, gömme montajlı şarjör üretiyor; bu, Glock 43X ve Glock 48’in, daha dar bir tabancada Glock 19’un standart kapasitesiyle eşleşmesini sağlıyor.

Glock 48

Glock 48 – 9mm

Glock 49: 2023’te Amerikalı ateşli silah distribütörü TALO Distribütörleri Glock 49’un tanıtımını duyurdu. Glock 19 gövdesi ve Glock 47 kapağına sahip Glock 49 MOS optik seçeneği ile de sunuldu. Model, yalnızca TALO Distribütörleri aracılığıyla satılmaktadır ve Glock onu doğrudan satmayı teklif etmemektedir. Yeni model esasen Glock 45’e benzeyen ancak bunun tam tersi olan bir crossoverdır. Tam kavramalı bir gövdeyle eşleştirilmiş kompakt bir kızak yerine, kompakt bir gövdeyle eşleştirilmiş tam uzunlukta bir kızaktır.

Glock 49

Glock 49 – 9mm

 

9×21mm

Amerika Birleşik Devletleri’nde nadir görülen 9×21 mm tabanca fişeği, 9×19 mm Parabellum gibi askeri hizmet fişeklerinin sivil kullanım için yasaklandığı pazarlar (Fransa, İtalya ve Meksika gibi) için Israel Military Industries tarafından benimsendi ve ticarileştirildi. Glock, bu pazarlar için Model 17’nin 9x21mm versiyonlarını üretmektedir. Bu alternatif kalibreli versiyonlar, 9 mm Parabellum versiyonuyla aynı model numarasıyla işaretlenmiştir ve fakat yalnızca namlu ve kalibre işaretleri farklıdır. Glock, Amerika Birleşik Devletleri ticari pazarı için 9 × 21 mm tabancaları ihraç etmez veya üretmez. Bu, herhangi bir 9 × 21 mm Glock modelini benzersiz kılar ve ABD ateşli silah koleksiyoncuları için oldukça arzu edilen bir öğedir. Sınırlı sayıda 9×21 mm Glock ABD’ye girmiştir ve çoğunlukla koleksiyoncular ve silah tutkunları tarafından tutulmaktadır.

Glock 17 9x21

Glock 17 – 9x21mm

 

10mm Auto

Glock 20: 1991 yılında tanıtılan Glock 20, 10mm Auto için o zamanlar büyüyen kolluk kuvvetleri ve güvenlik güçleri pazarı için geliştirildi. Daha uzun kartuş ve daha yüksek basınç nedeniyle tabanca Glock 17’den biraz daha büyüktür ve yaklaşık 2,5 mm (0,1 inç) daha fazla genişliğe ve 7 mm (0,3 inç) daha uzun bir boya sahiptir. Pek çok küçük parça Glock 17 ile değişse de, %50’ye yakın bir parça ortaklığına sahiptir. Glock 20’nin standart şarjör kapasitesi 15 mermidir ve başka fabrika şarjörü teklifi yoktur. 2009 yılında bu model için Glock, isteğe bağlı olarak 152 mm’lik (6,0 inç) namlu sunacağını duyurmuştur.

Glock 20 10mm Auto

Glock 20 – 10mm Auto

Glock 20SF: 20SF, Glock 20’nin standart G20 gövdesini (aynı genişlik) temel alan Kısa Gövdeyi (SF) kullanan ancak kabzenin arkasından tetik erişimini 2,5 mm (0,098 inç) azaltan bir versiyonudur ve tabancanın topuğu 4 mm (0,16 inç) kısaltılmıştır. Böylece nispeten küçük ellere sahip kullanıcılar tetiğe daha rahat ulaşabilir.

Glock 20 SF

Glock 20SF – 10mm Auto

Glock 29: Glock 29, 1997’de Glock 30 (.45 ACP) ile birlikte tanıtılan alt kompakt Glock 26’nın 10 mm’lik eşdeğeridir. Tabancanın 96 mm’lik (3,8 inç) namlusu ve 10 mermilik standart şarjör kapasitesi vardır. Diğer yarı kompakt Glock tabancalar gibi, Glock 29 da ilgili diğer fabrika şarjörleriyle çalışır ve isteğe bağlı olarak 15 mermilik kapasite sağlar.

Glock 29
Glock 29 – 10mm Auto

Glock 29SF: Glock 29’un 29SF versiyonu, standart G29 gövdesini (aynı genişlik) temel alan SF’yi kullanır. Ancak kabzenin arkasından tetik erişimini 2,5 mm (0,098 inç) kadar azaltır.

Glock 29

Glock 29SF – 10mm Auto

Glock 40: 2015 yılında tanıtılan Glock 40, Glock 17L’nin 10 mm’lik eşdeğeridir. Glock 40 yalnızca “Gen4” gövdesi ve “MOS” (Modüler Optik Sistem) konfigürasyonuyla yapılmıştır. Glock 40, Glock 20 ile aynı şarjörü kullanır.

Glock 40

Glock 40 – 10mm Auto

.45 ACP

.45 ACP (ve .45 GAP) Glock tabancaları, diğer çoğu modellerde kullanılan altıgen şekilli delikler yerine sekizgen, çokgen yiv özelliğine sahiptir. Sekizgen yiv, nispeten büyük çaplı yivli deliklerde daha iyi bir gaz sızdırmazlığı sağlar. Çünkü sekizgen, altıgenden daha çok daireye benzemektedir.

Glock 21: Glock 21, öncelikle Amerika pazarı için tasarlanmış Glock 20’nin .45 ACP versiyonudur. 10mm Auto yerleştirilmiş Glock 20 ile karşılaştırıldığında, Glock 21’in sürgüsü, düşük enerjili .45 ACP kartuşunu telafi etmek için daha hafiftir. Standart Glock 21 şarjörü, 13 mermi kapasiteli, tek konumlu beslemeli ve kademeli sütun tipindedir. Başka fabrika şarjörü bulunmamakla birlikte, şarjörü 14’lü hale getirmek için “+1” taban plakası mevcuttur.

Glock 21

Glock 21 – 45 ACP

Glock 21SF: 21SF, Glock 21’in standart G21 gövdesini (aynı genişlik) temel alan bir Kısa Çerçeve/Gövde (SF) altlığı kullanan ancak kabzenin arkasından tetik erişimini 2,5 mm (0,098 inç) azaltan bir versiyonudur ve tabancanın topuğu 4 mm (0,16 inç) kısaltılmıştır. Böylece daha küçük ellere sahip kullanıcılar tetiğe daha kolay ulaşıp onu çalıştırabilir.

Glock 21SF

Glock 21 SF – 45 ACP

Glock 30: Glock 30, 10 mermilik standart şarjör kapasitesine sahip, alt kompakt Glock 29’un .45 ACP versiyonudur. Standart şarjör “+1” taban plakası içerir ve gömme taban plakası değiştirilebilir. Glock 21’in 13 mermi kapasiteli (+1 taban plakasıyla 14 mermi) fabrika şarjörü Glock 30’da çalışabilir

Glock 30SF: 30SF, Glock 30’un standart G30 gövdesini (aynı genişlik) temel alan bir Kısa Çerçeve (SF) altlığı kullanan ancak kabzenin arkasından tetik erişimini 2,5 mm (0,098 inç) azaltan bir versiyonudur. G30SF, G30 ve G21 ile aynı çift sıralı .45ACP şarjörlerini kabul eder.

Glock 30S: 30S, Glock 30’un ince bir kızağa (G36 ile aynı kızak), Kısa Çerçeve (SF) alt kısmına ve Glock 30 ve 21 ile aynı çift sıralı şarjörlere sahip bir versiyonudur. G30 gibi, G30S şarjörleri de 10’ludur.

Glock 30

Glock 30 / 30 S / 30 SF – 45 ACP

Glock 36: Glock 36, ultra kompakt bir kızak ve gövdeye ve .45 ACP hazneye sahip olan, alt kompakt Glock 30’un “ince” bir versiyonudur. Glock 36, standart altı mermi kapasitesine sahip ve modele özgü olan, tek sıra şarjörle üretilen ilk Glock tabancasıdır. Glock 36, tek sıra şarjör tasarımı nedeniyle daha büyük akrabalarının fabrika şarjörlerini kullanamaz.

Glock 36

Glock 36 – 45 ACP

Glock 41: Glock 41, Glock 21’in rekabet versiyonudur. G34’ün G17 ile olan ilişkisine çok benzer; 5,3 inçlik bir namluya ve uzun bir sürgüye sahiptir. Glock 41 yalnızca “Gen4” gövdesiyle yapılmıştır.

Glock 41

Glock 41 – 45 ACP

 

.40 S&W

1990 yılında Smith & Wesson ve Winchester, 10 mm’lik kasayı kısaltarak .40 Smith & Wesson’u geliştirdi. Bu, 9 mm Parabellum’dan daha güçlü ancak geri tepmesi daha yönetilebilir olan bir mermi yarattı. .40 S&W yerleştirilmiş birçok tabancanda tipik olduğu gibi, standart .40 SW Glock modellerinin (22, 23 ve 27) her biri, .Glock’un .357 SIG modellerine, (Glock 31, 32 ve 33) sadece namlunun değiştirilmesiyle kolayca dönüştürülebilir. .40 S&W şarjörleri .357 SIG mermilerini besleyeceğinden başka hiçbir parçanın değiştirilmesine gerek yoktur.

Glock 22: 1990’da piyasaya sürülen Glock 22, tam boyutlu Glock 17’nin .40 S&W versiyonudur. Tabanca, .40 S&W kartuşunun boyut ve gücündeki farklılıkları hesaba katmak için tasarlanmış bir sürgü, gövde ve namlu kullanır. Standart şarjör kapasitesi 15 mermidir. Bu şarjörün 10 mermilik versiyonu da tabanca şarjör kapasitesinin kısıtlı olduğu pazarlar için sunulmaktadır. Ek olarak, 16 mermili bir şarjör haline getirmek için “+1” taban plakası mevcuttur. Ve Glock fabrikasının 22 mermilik uzatılmış şarjörü de sunulmaktadır. Ayrıca +1 taban plakasını değiştirerek 23 mermilik bir şarjör haline de getirilebilir. Glock Model 22, Baltimore Polis Departmanı, Los Angeles Polis Departmanı, Miami Polis Departmanı, Maryland Eyalet Polisi, Cumberland County Şerif Departmanı (NJ), Overland Park Polis Departmanı, Kansas dahil olmak üzere dünya çapında birçok emniyet teşkilatı tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Şehir Polis Departmanı, Missouri Eyaleti Otoyol Devriyesi ve Alaska Eyalet Birlikleri; Avustralya’daki NSW Polis Gücü, Queensland Polis Teşkilatı ve Kuzey Bölgesi Polis Gücü; Kanada’daki Edmonton Polis Teşkilatı, Calgary Polis Teşkilatı, Alberta Şerif Şubesi, Winnipeg Polis Teşkilatı, Toronto Polis Teşkilatı, Ottawa Polis Teşkilatı ve British Columbia Şerif Servisi ve Ulusal Soruşturma Bürosu (Filipinler) tarafından tercih edilmiştir.

Glock 22

Glock 22 – 40 Cal.

Glock 23: Glock 23, kompakt Glock 19’un .40 S&W versiyonudur. Boyut olarak Glock 19 ile aynıdır ancak biraz daha ağırdır ve değiştirilmiş bir sürgü, gövde, .40 S&W namlu ve 13 mermilik standart şarjör kapasitesi kullanır. Tabancaların şarjör kapasitesini sınırlayan yargı bölgeleri için Glock, standart şarjörün 10 mermilik bir versiyonunu da sunmaktadır. Ayrıca +1 taban plakasını kullanan standart şarjörün fabrikada 14’lü versiyonu da bulunmaktadır. Son olarak, Glock 22 için üretilen herhangi bir şarjör Glock 23’te de çalışacaktır.

Glock 23

Glock 23 – 40 Cal.

Glock 24: Glock 24, konsept olarak Glock 17L’ye benzer. Glock 22’nin .40 S&W uzun modelidir. Ek olarak, 24’ün C modeli de üretilmiştir. Glock 24, 1994 yılında tanıtılmış ve Glock 34 ve 35’in piyasaya sürülmesiyle resmi olarak şirketin normal ürün serisinden çıkarılmıştır. Glock 24, Glock 22 için yapılmış herhangi bir şarjörü kullanabilir.

Glock 24

Glock 24 – 40 Cal.

Glock 27: 9 mermilik standart şarjör kapasitesine sahip Glock 27, alt kompakt Glock 26’nın .40 S&W versiyonudur. Glock ayrıca bu şarjörün +1 taban plakalı 10 mermilik bir versiyonunu da sunar. Daha büyük Glock 22 ve 23’ün fabrika şarjörleri Glock 27’de çalışmakta ve kapasite 13, 14, 15, 16 veya 22 mermiye çıkarabilmektedir. Bu daha büyük kapasiteli şarjörlere uyan ara parçalar mevcuttur; tabancanın şarjör yuvasını “genişletme” etkisine sahiptirler. Böylece daha uzun şarjörler takıldığında tabancanın ergonomik hissini artırırlar.

Glock 27

Glock 27 – 40 Cal.

Glock 35: Glock 35, Glock 34 rekabetinin .40 S&W’luk versiyonudur. Glock Model 35, Kentucky Eyalet Polisi’nin hizmet tabancası olmuştu. Ancak 2017 yazında Glock 35’ten 9 mm’lik silahlara geri döndüler. Glock 35, Glock 22 için yapılmış herhangi bir şarjörü kullanabilir.

Glock 35

Glock 35 – 40 Cal.

 

.380 ACP

İlk iki .380 ACP modeli (Glock 25 ve 28), 9 mm Parabellum ve 9×21 mm’ye daha az güç üreten bir alternatif sağlamak üzere 1995 yılında piyasaya sürüldü ve öncelikle daha güçlü silahlara sahip ateşli silahların sivil mülkiyetini yasaklayan pazarlara (Brezilya gibi) yönelikti. Avusturya’da üretilen bu silahların, kimi ticari sorunlar nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde siviller için ithal edilmesi yasaktır. Son zamanlarda, Glock’un ABD’deki fabrikasında ABD’de satışa sunulmak üzere sınırlı sayıda Glock 28 üretilmiştir. Tabancalar için minimum namlu uzunluğu gerekliliklerini karşılamaması nedeniyle Glock 25 ve 28’in Kanada’da kullanılması yasaktır.

.380 ACP kartuşunun nispeten düşük çekirdek itme kuvveti nedeniyle, Glock 19 ve Glock 26’nın kilitli tasarımı, kilitsiz olarak uygulamak adına Glock 25 ve Glock 28 için minimum düzeyde değiştirilmiştir. Buna göre model, sürgünün düz geri tepmesiyle çalıştırılmıştır. Bu, namlu üzerindeki kilitleme yüzeylerinin değiştirilmesinin yanı sıra eski kilitleme bloğunun yeniden tasarlanması da gerektirmiştir.

Glock 25: 1995 yılında tanıtılan Glock 25, kompakt (102 mm (4,0 inç) namlulu) Glock 19’un geri tepmeli bir türevidir. Şarjör kapasitesi 15 mermidir. 9×19 mm modellerde kullanılan 6,5 mm yüksekliğin aksine, standart sabit görüş yüksekliği 6,9 mm’dir.

Glock 25

Glock 25 – 380 ACP

Glock 28: 1997’de piyasaya sürülen Glock 28, yarı kompakt (87 mm (3,4 inç) namlulu Glock 26’nın bir türevidir. Standart şarjör kapasitesi 10 mermidir. Ancak 15 mermili Glock 25 şarjörünü Glock 28’de kullanılabilir. 9×19 mm Parabellum modellerinde kullanılan 6,5 mm yüksekliğin aksine standart arpacık yüksekliği 6,9 mm’dir.

Glock 28

Glock 28 – 380 ACP

Glock 42: 2014 yılında piyasaya sürülen Glock 42, kilitli “ince hatlı” (83 mm (3,3 inç) bir tasarımdır. Tek sıralı şarjörün altı mermi kapasitesi vardır. Glock’un şimdiye kadar yapılmış en küçük modelidir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmektedir; bu, Glock 25 ve 28’in aksine, ABD iç pazarında satılmasına olanak sağlamaktadır. 380 ACP yerleştirilmiş Glock 42, şu anda 2024 itibarıyla halen üretilen en küçük Glock tabancadır. Glock 42 aynı zamanda Avusturya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne ithalat-ihracat kısıtlamaları nedeniyle tamamen Amerika Birleşik Devletleri’nde yurt içinde üretilen ilk Glock’tur.

Glock 42

Glock 42 – 380 ACP

 

.357 SIG

1994 yılında SIG ve Federal, tipik .357 Magnum yüklerinin balistik özelliklerine uyacak şekilde .357 SIG’yi geliştirdi. Bu, kısaltılmış 10 mm’lik bir kovanın 0,357’ye daraltılmasıyla yapıldı. Böylece Glock’un .40 Smith & Wesson modellerinin yeni kalibreye değiştirmesi kolay oldu. .357 SIG yerleştirilmiş tabancalarda tipik olduğu gibi, standart .357 SIG Glock modellerinin (31, 32 ve 33) her biri de, basitçe değiştirilerek, karşılık gelen .40 S&W modellerine (sırasıyla Glock 22, 23 ve 27) kolayca dönüştürülebilir. .357 SIG şarjörleri .40 S&W mermisini besleyeceğinden başka hiçbir parçanın değiştirilmesine gerek yoktur. Farklı bir kalibre olarak işaretlenmiş olsa da, .357 SIG şarjörleri .40 S&W modelleriyle aynıdır ve değiştirilebilir.

Glock 31: Glock 31, tam boyutlu Glock 22’nin .357 SIG çeşitidir. Glock 31’in standart şarjör kapasitesi 15 mermidir. Glock 22 şarjörlerini de kabul edebilir.

Glock 31

Glock 31 – 357 SIG

Glock 32: Glock 32, kompakt Glock 23’ün .357 SIG şeklidir. Glock 32’nin standart şarjör kapasitesi 13 mermidir. Glock 31, Glock 22 veya Glock 23 için üretilmiş şarjörleri de kabul edebilir.

Glock 32

Glock 32 – 357 SIG

Glock 33: Glock 33, alt kompakt Glock 27’nin .357 SIG şeklidir. Glock 33’ün standart şarjör kapasitesi 9 mermidir. Ayrıca Glock 32, Glock 31, Glock 22, Glock 23 ve Glock 27 için üretilmiş şarjörleri de kabul edebilir.

Glock 33

Glock 33 – 357 SIG

 

.45 GAP

.45 GAP (ve .45 ACP) hazneli Glock tabancaları, diğer çoğu modellerde kullanılan altıgen şekilli delikler yerine sekizgen, çokgen yiv özelliğine sahiptir. Sekizgen yiv nispeten büyük çaplı yivli deliklerde daha iyi bir gaz sızdırmazlığı sağlar. Çünkü bir sekizgen altıgenden daha kısa kenarlara ve daha sığ açılara sahiptir.

Glock 37: Glock 37, Glock 17’nin .45’lik GAP versiyonudur. Daha geniş, eğimli bir sürgü, daha büyük namlu ve farklı şarjör kullanır. Ancak diğer açılardan Glock 17’ye benzer. Glock 37 ilk olarak 2003’te ortaya çıkmıştır. Glock 17’nin gövde boyutunda .45 ACP ile balistik performans sunmak üzere tasarlanmıştır. Glock 37’nin standart şarjör kapasitesi 10 mermidir.

Glock 37

Glock 37 – 45 GAP

Glock 38: Glock 38, kompakt Glock 19’un .45 GAP versiyonudur. Glock 38’in standart şarjör kapasitesi 8 mermidir ancak Glock 37’nin 10 mermili şarjörünü kullanabilir.

Glock 38

Glock 38 – 45 GAP

Glock 39: Glock 39, alt kompakt Glock 26’nın .45 GAP versiyonudur. Glock 39’un standart şarjör kapasitesi 6 mermidir ancak Glock 37 ve Glock 38’in 8 ve 10’lu şarjörlerini kullanabilir.

Glock 39

Glock 39 – 45 GAP

 

0,22 LR

Glock 44: Glock 44, Glock 19’u temel alan bir .22 LR modelidir. Glock 44, Glock 19 ile benzer boyutta olsa da Glock 44, 10 mermilik şarjör kapasitesine sahiptir. Neredeyse tüm diğer Glock tabancalarda kullanılan kilitli mekanizma yerine geri tepme mekanizması kullanır. Buna ek olarak, Glock 44, G19’dan daha hafiftir; yalnızca 12 ons ağırlığındadır. Daha az güçlü kartuşla çalışmak için gereken daha düşük kızak kütlesi nedeniyle çelik/polimer kompozit kızak kullanır.

Glock 44

Glock 44 – 22 LR

 

Diğer Ülkelerde Üretim

Orijinal Avusturya şirketinin yanı sıra, Glock tabancaları, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Glock Inc. yan kuruluşu tarafından da üretilmektedir. Bu partiler Avusturya yapımı olanlarla aynı ancak kapakta “AVUSTURYA” yerine “ABD” yazmaktadır.

2015 yılı itibarıyla ulusal askeri hizmetlerin ve kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Glock 17 tabancalarının Uruguay’daki ordu atölyelerinde monte edilmesi planlanmıştır.

Skat ve Izhmash gibi Rus firmaları Glock tabancalarının üç modelini yerel olarak bir araya getirmektedir: Glock 17, 34 ve 35.

 

Klonlar

Glock tabancaları için üçüncü taraf gövdeler ve kapaklar 2000’li yılların başında ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu, “Glock” adının, Glock Ges.m.b.H tarafından üretilmese de bu tarz tabancaları kapsayan genel bir terim haline gelmesine yol açmıştır. Özellikle süresi dolan patentler tam Glock klonlarının yapılmasına izin verdiği için 2019 itibarıyla çok sayıda Amerikan şirketi de Glock klonları üretmiştir

İranlı DIO’nun Shahid Kaveh Sanayi Kompleksi tarafından üretilen Ra’ad Glock 19 ve Kaveh-17 Glock tabancaların lisanssız klonlarıdır. İran ordusunda Browning Hi-Power, M1911 ve SIG P226 tabancalarının yerini alıp alamayacakları bilinmiyor ve muhtemelen bu üretilenler bazı prototiplerdi ve hiçbir zaman seri üretime geçmemişlerdi.

Türk şirketi Akdal Arms, tasarımında büyük ölçüde Glock tabancalardan etkilenen Ghost TR01 adında bir tabanca üretiyor.

Myanmar’ın Tatmadaw halkı, ilk kez 2018’de bildirilen, MA5 MK II olarak bilinen Glock 17’nin bir klonunu benimsemiştir. Şu anda Myanmar’ın özel kuvvet birimleri için üretilmektedir.

Tayvan Askeri Kombine Lojistik Komutanlığı tarafından üretilen ve prototip bir silah olan XT97 tabancası da bir Glock klonudur. Tayvan polisi tarafından kullanılan Smith & Wesson Model 5906’nın yerini almak üzere yapılmış ancak sonuçta hizmete girmemiştir.

2017 yılında Norinco’nun Glock 17’nin NP-7 (veya NP7) olarak bilinen bir klonunu yapabildiği bildirilmişti. Tabanca, Hunan Mühimmat ve Hafif Silahlar Araştırma Enstitüsü aracılığıyla Hunan Mühimmat Endüstrisi Grubu’na fason olarak yaptırıldı. Özellikleri dördüncü nesil Glock 17’den etkilenmiş gibi görünmektedir. NP7 ihracat satışları için pazarlanıyor.

Lisanssız Glock klonları Pakistan’ın Hayber bölgesinde de üretiliyor ve bu ilk kez 2018’de rapor edilmiştir.

Yorum ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Editörün Notu

Fatih Serkan Azizata
Blog Editorü

Silah haberleri ve ansiklopedik bilgi başlıklı blogumuz için gerekli bilgileri ve haberleri internet ağlarından, silah içerikli basılı yayımlardan, haber ajanslarından ve ulusal ve uluslararası televizyon kanallarından temin etmekteyiz. Haberlerin ve bilgilerin güncellik ve doğruluğu en önemli yayım politikamızdır. Silah Borsası blogunda yayımlanan bir haberin ya da bilginin doğru ya da güncel olmadığını düşünüyorsanız lütfen ilgili sayfa sonunda yer alan yorum kısmına ya da bilgi@silahborsasi.com adresine görüşlerinizi bildiriniz.

Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. Silah Borsası.